Drew Pasteur's Fantastic 50

Drew Pasteur's Ohio Fantastic 50

Ohio High School Football Rankings and Predictions


Key games to the playoff picture

Updated 21-Oct-2017 10:15PM
Scores & schedules courtesy of Joe Eitel
Games in bold are this week

Key games in Region 1
1) Massillon Washington (6-3) at Canton McKinley (8-1), week 10
2) Massillon Jackson (7-2) at North Canton Hoover (4-5), week 10
3) Canton GlenOak (3-6) at Massillon Perry (8-1), week 10
4) Cleveland St Ignatius (8-1) at Lakewood St Edward (9-0), week 10
5) Football North (via Clarkson SS) ON (2-6) at Warren G Harding (2-6), week 10
6) Shaker Heights (4-5) at Euclid (7-2), week 10
7) Wadsworth (9-0) at Hudson (7-2), week 10
8) Austintown-Fitch (6-3) at Youngstown Cardinal Mooney (5-4), week 10
9) Stow-Munroe Falls (8-1) at Brecksville-Broadview Heights (4-5), week 10
10) Cuyahoga Falls Walsh Jesuit (2-7) at Mentor Lake Catholic (4-5), week 10

Key games in Region 2
1) Gahanna Lincoln (6-3) at Pickerington North (7-2), week 10
2) Westerville Central (4-5) at Lewis Center Olentangy (6-3), week 10
3) Dublin Jerome (6-3) at Columbus Worthington Kilbourne (3-6), week 10
4) Lewis Center Olentangy Orange (8-1) at Westerville South (4-5), week 10
5) Dublin Coffman (7-2) at Upper Arlington (5-4), week 10
6) Grove City Central Crossing (3-6) at Marysville (3-6), week 10
7) Hilliard Darby (6-3) at Dublin Scioto (5-4), week 10
8) Findlay (4-5) at Toledo Whitmer (9-0), week 10
9) Perrysburg (4-5) at Maumee (5-4), week 10
10) Football North (via Clarkson SS) ON (2-6) at Warren G Harding (2-6), week 10

Key games in Region 3
1) Springfield (6-3) at Kettering Fairmont (6-3), week 10
2) Huber Heights Wayne (7-2) at Trotwood-Madison (9-0), week 10
3) Hilliard Darby (6-3) at Dublin Scioto (5-4), week 10
4) Beavercreek (6-3) at Centerville (8-1), week 10
5) Lancaster (4-5) at Reynoldsburg (6-3), week 10
6) Hamilton (2-7) at West Chester Lakota West (2-7), week 10
7) Cincinnati West Clermont (6-3) at Milford (8-1), week 10
8) Mount Vernon (3-6) at Millersburg West Holmes (3-6), week 10
9) Grove City Central Crossing (3-6) at Marysville (3-6), week 10
10) Gahanna Lincoln (6-3) at Pickerington North (7-2), week 10

Key games in Region 4
1) Cincinnati West Clermont (6-3) at Milford (8-1), week 10
2) Mason (7-2) at Liberty Township Lakota East (6-3), week 10
3) Cincinnati Elder (6-3) at Cincinnati La Salle (7-2), week 10
4) Cincinnati Archbishop Moeller (4-5) at Cincinnati Winton Woods (8-1), week 10
5) Hamilton (2-7) at West Chester Lakota West (2-7), week 10
6) Cincinnati Sycamore (7-2) at Cincinnati Princeton (4-5), week 10
7) International School of Broward FL (1-4) at , week 10
8) Cleveland St Ignatius (8-1) at Lakewood St Edward (9-0), week 10
9) Gahanna Lincoln (6-3) at Pickerington North (7-2), week 10
10) Loveland (1-8) at Cincinnati Turpin (3-6), week 10

Key games in Region 5
1) Painesville Riverside (3-6) at Mayfield (5-4), week 10
2) Wadsworth (9-0) at Hudson (7-2), week 10
3) Cleveland Heights (3-6) at Maple Heights (4-5), week 10
4) Chardon (6-3) at Eastlake North (5-4), week 10
5) Lima Central Catholic (8-1) at Gates Mills Gilmour Academy (6-3), week 10
6) Parma Heights Holy Name (4-5) at Parma (4-5), week 10
7) Macedonia Nordonia (2-7) at Twinsburg (3-6), week 10
8) Barberton (9-0) at Medina Highland (8-1), week 10
9) Cuyahoga Falls Walsh Jesuit (2-7) at Mentor Lake Catholic (4-5), week 10
10) Madison (2-7) at Lyndhurst Brush (7-2), week 10

Key games in Region 6
1) Whitehouse Anthony Wayne (8-1) at Holland Springfield (6-3), week 10
2) Grafton Midview (7-2) at Avon Lake (6-3), week 10
3) Toledo Central Catholic (8-1) at Toledo St John's Jesuit (5-4), week 10
4) Barberton (9-0) at Medina Highland (8-1), week 10
5) Toledo St Francis de Sales (1-8) at Fremont Ross (5-4), week 10
6) Strongsville (5-4) at Brunswick (5-4), week 10
7) Wadsworth (9-0) at Hudson (7-2), week 10
8) Sylvania Northview (7-2) at Sylvania Southview (2-7), week 10
9) Uniontown Lake (1-8) at Uniontown Green (3-6), week 10
10) Perrysburg (4-5) at Maumee (5-4), week 10

Key games in Region 7
1) Hilliard Darby (6-3) at Dublin Scioto (5-4), week 10
2) Whitehall-Yearling (6-3) at London (8-1), week 10
3) Massillon Jackson (7-2) at North Canton Hoover (4-5), week 10
4) Lewis Center Olentangy Orange (8-1) at Westerville South (4-5), week 10
5) Pataskala Licking Heights (6-3) at Newark Licking Valley (9-0), week 10
6) Canal Winchester (5-4) at Sunbury Big Walnut (4-5), week 10
7) Columbus Northland (5-3) at Columbus Beechcroft (5-3), week 10
8) Ashtabula Lakeside (4-5) at Youngstown Boardman (5-4), week 10
9) Wooster (4-5) at Ashland (8-1), week 10
10) Football North (via Clarkson SS) ON (2-6) at Warren G Harding (2-6), week 10

Key games in Region 8
1) Chillicothe (7-2) at Jackson (8-1), week 10
2) Trenton Edgewood (7-2) at Cincinnati Mount Healthy (4-5), week 10
3) Piqua (6-3) at Troy (7-2), week 10
4) Cincinnati Northwest (4-5) at Harrison (7-2), week 10
5) Cincinnati Elder (6-3) at Cincinnati La Salle (7-2), week 10
6) Cincinnati Archbishop Moeller (4-5) at Cincinnati Winton Woods (8-1), week 10
7) West Carrollton (1-8) at Riverside Stebbins (0-9), week 10
8) Xenia (2-7) at Fairborn (3-6), week 10
9) St Marys Memorial (8-1) at Wapakoneta (6-3), week 10
10) Sidney (8-1) at Greenville (2-7), week 10

Key games in Region 9
1) Parma Padua Franciscan (8-1) at Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (7-2), week 10
2) Alliance (8-1) at Alliance Marlington (7-2), week 10
3) Akron East (7-2) at Warren Howland (5-4), week 10
4) Tallmadge (6-3) at Richfield Revere (2-7), week 10
5) Austintown-Fitch (6-3) at Youngstown Cardinal Mooney (5-4), week 10
6) New Philadelphia (8-1) at Dover (6-3), week 10
7) Massillon Jackson (7-2) at North Canton Hoover (4-5), week 10
8) Peninsula Woodridge (8-1) at Akron Springfield (5-4), week 10
9) Columbus Mifflin (8-1) at Aurora (5-4), week 10
10) Massillon Washington (6-3) at Canton McKinley (8-1), week 10

Key games in Region 10
1) Bellevue (6-3) at Clyde (8-1), week 10
2) Parma Padua Franciscan (8-1) at Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (7-2), week 10
3) Cleveland Glenville (6-3) at Cleveland Rhodes (7-2), week 10
4) Toledo Bowsher (1-8) at Toledo Scott (1-8), week 10
5) Toledo Central Catholic (8-1) at Toledo St John's Jesuit (5-4), week 10
6) Hunting Valley University School (7-2) at Steubenville (9-0), week 10
7) Parma Heights Holy Name (4-5) at Parma (4-5), week 10
8) Cleveland Heights (3-6) at Maple Heights (4-5), week 10
9) Akron East (7-2) at Warren Howland (5-4), week 10
10) Oak Harbor (4-5) at Port Clinton (5-4), week 10

Key games in Region 11
1) Chillicothe (7-2) at Jackson (8-1), week 10
2) Columbus Independence (7-1) at Columbus Walnut Ridge (8-0), week 10
3) Nelsonville-York (9-0) at The Plains Athens (8-1), week 10
4) New Philadelphia (8-1) at Dover (6-3), week 10
5) Zanesville (3-6) at Marietta (4-5), week 10
6) Wellston (5-4) at McArthur Vinton County (4-5), week 10
7) Batavia (4-5) at Mount Orab Western Brown (1-8), week 10
8) Cleveland John F Kennedy (3-6) at Cleveland John Marshall (2-7), week 10
9) Baltimore Liberty Union (3-6) at Lancaster Fairfield Union (5-4), week 10
10) Columbus Northland (5-3) at Columbus Beechcroft (5-3), week 10

Key games in Region 12
1) St Marys Memorial (8-1) at Wapakoneta (6-3), week 10
2) Goshen (9-0) at New Richmond (7-2), week 10
3) Dayton Thurgood Marshall (6-3) at Dayton Dunbar (6-3), week 10
4) Ottawa-Glandorf (3-6) at Elida (7-2), week 10
5) Piqua (6-3) at Troy (7-2), week 10
6) Kettering Archbishop Alter (8-1) at Dayton Chaminade Julienne (7-2), week 10
7) Celina (6-3) at Lima Shawnee (4-5), week 10
8) Hamilton Badin (5-4) at Cincinnati Archbishop McNicholas (5-4), week 10
9) Clarksville Clinton-Massie (8-1) at Wilmington (6-3), week 10
10) Loveland (1-8) at Cincinnati Turpin (3-6), week 10

Key games in Region 13
1) Louisville (4-5) at Canton South (6-3), week 10
2) Austintown-Fitch (6-3) at Youngstown Cardinal Mooney (5-4), week 10
3) Struthers (7-2) at Cortland Lakeview (8-1), week 10
4) Beloit West Branch (3-6) at Salem (6-3), week 10
5) Cuyahoga Falls Cuyahoga Valley Christian Academy (7-2) at Akron Manchester (7-2), week 10
6) Canfield (9-0) at Poland Seminary (8-1), week 10
7) Youngstown Liberty (7-2) at Girard (9-0), week 10
8) Jefferson Area (1-8) at Leavittsburg LaBrae (4-5), week 10
9) Football North (via Clarkson SS) ON (2-6) at Warren G Harding (2-6), week 10
10) Cleveland Heights (3-6) at Maple Heights (4-5), week 10

Key games in Region 14
1) Bellevue (6-3) at Clyde (8-1), week 10
2) Marengo Highland (8-1) at Galion Northmor (7-2), week 10
3) La Grange Keystone (4-5) at Oberlin Firelands (7-2), week 10
4) Haviland Wayne Trace (6-3) at Defiance Tinora (5-4), week 10
5) Metamora Evergreen (4-5) at Bryan (5-4), week 10
6) Toledo Start (6-3) at Toledo Woodward (5-4), week 10
7) Richwood North Union (4-5) at Caledonia River Valley (3-6), week 10
8) St Marys Memorial (8-1) at Wapakoneta (6-3), week 10
9) Mount Vernon (3-6) at Millersburg West Holmes (3-6), week 10
10) Rocky River Lutheran West (4-5) at Fairview Park Fairview (2-7), week 10

Key games in Region 15
1) Uhrichsville Claymont (8-1) at Gnadenhutten Indian Valley (9-0), week 10
2) Amanda-Clearcreek (6-3) at Ashville Teays Valley (7-2), week 10
3) Piketon (4-5) at Chillicothe Unioto (7-2), week 10
4) Cambridge (3-6) at Byesville Meadowbrook (7-2), week 10
5) Duncan Falls Philo (6-3) at New Lexington (3-6), week 10
6) Coshocton (1-8) at Warsaw River View (0-9), week 10
7) Wellston (5-4) at McArthur Vinton County (4-5), week 10
8) Warren John F Kennedy (3-6) at Louisville St Thomas Aquinas (1-8), week 10
9) Pataskala Licking Heights (6-3) at Newark Licking Valley (9-0), week 10
10) Malvern (4-5) at Magnolia Sandy Valley (3-6), week 10

Key games in Region 16
1) Cincinnati Indian Hill (8-1) at Cincinnati Wyoming (9-0), week 10
2) Whitehall-Yearling (6-3) at London (8-1), week 10
3) Clarksville Clinton-Massie (8-1) at Wilmington (6-3), week 10
4) Baltimore Liberty Union (3-6) at Lancaster Fairfield Union (5-4), week 10
5) Springfield Shawnee (4-5) at New Carlisle Tecumseh (2-7), week 10
6) Springfield Northwestern (4-5) at Urbana (3-6), week 10
7) Circleville (3-6) at Columbus Hamilton Township (4-5), week 10
8) Bellbrook (6-3) at Dayton Oakwood (5-4), week 10
9) Bidwell River Valley (3-6) at Waverly (6-3), week 10
10) Goshen (9-0) at New Richmond (7-2), week 10

Key games in Region 17
1) Garrettsville Garfield (4-4) at Ravenna Southeast (5-4), week 10
2) Lima Central Catholic (8-1) at Gates Mills Gilmour Academy (6-3), week 10
3) Dalton (9-0) at West Salem Northwestern (5-4), week 10
4) Cuyahoga Falls Cuyahoga Valley Christian Academy (7-2) at Akron Manchester (7-2), week 10
5) Cleveland Villa Angela-St Joseph (4-5) at Cleveland Central Catholic (5-4), week 10
6) Mantua Crestwood (1-6) at Youngstown Valley Christian School (4-5), week 10
7) Conneaut (5-4) at Orwell Grand Valley (9-0), week 10
8) Ashtabula St John School (1-7) at Southington Chalker (2-7), week 10
9) Rocky River Lutheran West (4-5) at Fairview Park Fairview (2-7), week 10
10) Ashland Mapleton (4-5) at Collins Western Reserve (4-5), week 10

Key games in Region 18
1) Huron (5-4) at Milan Edison (7-2), week 10
2) Lewistown Indian Lake (6-3) at Bellefontaine Benjamin Logan (5-4), week 10
3) Swanton (6-3) at Archbold (8-1), week 10
4) Millbury Lake (6-3) at Pemberville Eastwood (9-0), week 10
5) Rossford (4-5) at Tontogany Otsego (7-2), week 10
6) Toledo Bowsher (1-8) at Toledo Scott (1-8), week 10
7) Metamora Evergreen (4-5) at Bryan (5-4), week 10
8) Fostoria (5-4) at Genoa Area (7-2), week 10
9) Tiffin Columbian (0-9) at Norwalk (2-7), week 10
10) Toledo Start (6-3) at Toledo Woodward (5-4), week 10

Key games in Region 19
1) Columbus Grandview Heights (5-4) at Gahanna Columbus Academy (7-2), week 10
2) Martins Ferry (6-3) at Bellaire (3-6), week 10
3) Baltimore Liberty Union (3-6) at Lancaster Fairfield Union (5-4), week 10
4) Whitehall-Yearling (6-3) at London (8-1), week 10
5) Hebron Lakewood (0-9) at Utica (0-9), week 10
6) Barnesville (3-6) at Belmont Union Local (7-2), week 10
7) Lucasville Valley (3-6) at Minford (3-6), week 10
8) West Portsmouth Portsmouth West (9-0) at Wheelersburg (9-0), week 10
9) Wheeling Central Catholic WV (4-4) at Madonna WV (7-1), week 10
10) Newark Catholic (3-6) at Johnstown Northridge (5-4), week 10

Key games in Region 20
1) Brookville (6-3) at Franklin (7-2), week 10
2) Monroe (1-8) at Camden Preble Shawnee (7-2), week 10
3) Bellbrook (6-3) at Dayton Oakwood (5-4), week 10
4) West Milton Milton-Union (3-6) at Waynesville (1-8), week 10
5) Bainbridge Paint Valley (2-7) at Frankfort Adena (2-7), week 10
6) Hamilton Ross (1-8) at Oxford Talawanda (0-9), week 10
7) Minster (5-4) at Anna (7-2), week 10
8) South Charleston Southeastern Local (3-6) at Springfield Greenon (3-5), week 10
9) Cincinnati Indian Hill (8-1) at Cincinnati Wyoming (9-0), week 10
10) Cincinnati Hughes (3-6) at Dayton Ponitz Tech (2-7), week 10

Key games in Region 21
1) Columbiana (7-2) at East Palestine (7-2), week 10
2) Youngstown Liberty (7-2) at Girard (9-0), week 10
3) Cuyahoga Heights (7-1) at Independence (7-2), week 10
4) Columbia Station Columbia (5-4) at Oberlin (4-5), week 10
5) Mogadore (8-0) at Rootstown (9-0), week 10
6) Rocky River Lutheran West (4-5) at Fairview Park Fairview (2-7), week 10
7) La Grange Keystone (4-5) at Oberlin Firelands (7-2), week 10
8) Dalton (9-0) at West Salem Northwestern (5-4), week 10
9) McDonald (7-2) at Lowellville (4-5), week 10
10) Garfield Heights Trinity (4-5) at Cleveland Heights Lutheran East (7-2), week 10

Key games in Region 22
1) Smithville (6-3) at Jeromesville Hillsdale (6-3), week 10
2) Carey (7-2) at Attica Seneca East (7-1), week 10
3) West Unity Hilltop (8-1) at Gibsonburg (8-1), week 10
4) Plymouth (4-5) at Ashland Crestview (6-3), week 10
5) Bucyrus (1-8) at Crestline (4-4), week 10
6) Harrod Allen East (2-7) at Ada (6-3), week 10
7) Delphos Jefferson (6-3) at Spencerville (7-2), week 10
8) Fremont St Joseph Central Catholic (2-7) at Sandusky St Mary Central Catholic (1-8), week 10
9) Haviland Wayne Trace (6-3) at Defiance Tinora (5-4), week 10
10) Arlington (4-5) at Leipsic (7-2), week 10

Key games in Region 23
1) Steubenville Catholic Central (7-2) at Beverly Fort Frye (8-1), week 10
2) Marengo Highland (8-1) at Galion Northmor (7-2), week 10
3) Coal Grove Dawson-Bryant (8-1) at Ironton Rock Hill (4-5), week 10
4) Saint Mary's NY (4-3) at Cardinal O'Hara NY (1-6), week 10
5) Linsly WV (8-1) at Shadyside (7-2), week 10
6) Sarahsville Shenandoah (7-2) at Caldwell (3-6), week 10
7) Sugar Grove Berne Union (6-3) at Worthington Christian (4-5), week 10
8) Warren John F Kennedy (3-6) at Louisville St Thomas Aquinas (1-8), week 10
9) Howard East Knox (7-2) at Danville (8-1), week 10
10) Martins Ferry (6-3) at Bellaire (3-6), week 10

Key games in Region 24
1) St Henry (6-3) at Fort Recovery (5-4), week 10
2) Delphos Jefferson (6-3) at Spencerville (7-2), week 10
3) Milford Center Fairbanks (5-4) at Mechanicsburg (7-2), week 10
4) South Charleston Southeastern Local (3-6) at Springfield Greenon (3-5), week 10
5) Lima Central Catholic (8-1) at Gates Mills Gilmour Academy (6-3), week 10
6) Cincinnati Hughes (3-6) at Dayton Ponitz Tech (2-7), week 10
7) Coldwater (7-2) at Delphos St John's (5-4), week 10
8) Minster (5-4) at Anna (7-2), week 10
9) Marion Elgin (7-2) at Lima Perry (5-4), week 10
10) Springfield Catholic Central (3-6) at Cedarville (0-9), week 10

Key games in Region 25
1) Malvern (4-5) at Magnolia Sandy Valley (3-6), week 10
2) Toronto (4-5) at Wellsville (2-7), week 10
3) Lisbon David Anderson (6-3) at Hanoverton United (5-4), week 10
4) Warren John F Kennedy (3-6) at Louisville St Thomas Aquinas (1-8), week 10
5) Newbury (4-5) at Vienna Mathews (5-4), week 10
6) Cuyahoga Heights (7-1) at Independence (7-2), week 10
7) Andover Pymatuning Valley (3-6) at Windham (7-2), week 10
8) Jefferson Area (1-8) at Leavittsburg LaBrae (4-5), week 10
9) Cameron WV (7-1) at Bridgeport (3-6), week 10
10) Ashtabula St John School (1-7) at Southington Chalker (2-7), week 10

Key games in Region 26
1) West Unity Hilltop (8-1) at Gibsonburg (8-1), week 10
2) Haviland Wayne Trace (6-3) at Defiance Tinora (5-4), week 10
3) Arlington (4-5) at Leipsic (7-2), week 10
4) McComb (8-1) at Findlay Liberty-Benton (8-1), week 10
5) Tiffin Calvert (6-3) at Willard (3-6), week 10
6) Monroeville (6-3) at Norwalk St Paul (9-0), week 10
7) Bluffton (3-6) at Columbus Grove (2-7), week 10
8) Castalia Margaretta (4-5) at Kansas Lakota (6-3), week 10
9) Bascom Hopewell-Loudon (2-7) at Mount Blanchard Riverdale (5-4), week 10
10) Bucyrus (1-8) at Crestline (4-4), week 10

Key games in Region 27
1) Lancaster Fisher Catholic (4-5) at Zanesville Bishop Rosecrans (7-2), week 10
2) Sugar Grove Berne Union (6-3) at Worthington Christian (4-5), week 10
3) Malvern (4-5) at Magnolia Sandy Valley (3-6), week 10
4) Columbus Centennial (3-6) at Columbus Whetstone (2-6), week 10
5) Bucyrus (1-8) at Crestline (4-4), week 10
6) North Robinson Colonel Crawford (4-5) at Upper Sandusky (3-6), week 10
7) Millersport (1-8) at Grove City Christian (2-7), week 10
8) Columbus Franklin Heights (4-5) at Newark (1-8), week 10
9) Waterford (8-1) at Belpre (4-5), week 10
10) Portsmouth Notre Dame (2-7) at Portsmouth Sciotoville Community (7-2), week 10

Key games in Region 28
1) Lockland (4-4) at St Bernard-Elmwood Place (3-6), week 10
2) Marion Elgin (7-2) at Lima Perry (5-4), week 10
3) Minster (5-4) at Anna (7-2), week 10
4) Sidney Lehman Catholic (8-1) at De Graff Riverside (6-3), week 10
5) Cincinnati Clark Montessori (2-7) at Cincinnati College Prep (1-8), week 10
6) Cincinnati Hillcrest Academy (2-6) at Dayton Jefferson Township (0-7), week 10
7) Coldwater (7-2) at Delphos St John's (5-4), week 10
8) Lima Central Catholic (8-1) at Gates Mills Gilmour Academy (6-3), week 10
9) Fort Loramie (7-2) at Lewisburg Tri-County North (4-5), week 10
10) Toledo Start (6-3) at Toledo Woodward (5-4), week 10