Drew Pasteur's Fantastic 50

Drew Pasteur's Ohio Fantastic 50

Ohio High School Football Rankings and Predictions


Most likely first-round playoff matchups

Updated 21-Oct-2017 10:15PM
Scores & schedules courtesy of Joe Eitel

Most likely first-round matchups in Region 1
1) Euclid (7-2) vs Canton McKinley (8-1) 62%
2) Lakewood St Edward (9-0) vs Massillon Perry (8-1) 54%
3) Mentor (8-1) vs Stow-Munroe Falls (8-1) 44%
4) Cleveland St Ignatius (8-1) vs Massillon Perry (8-1) 39%
5) Cleveland St Ignatius (8-1) vs Massillon Jackson (7-2) 34%
6) Lakewood St Edward (9-0) vs Massillon Jackson (7-2) 30%
7) Mentor (8-1) vs Massillon Jackson (7-2) 26%
8) Euclid (7-2) vs Stow-Munroe Falls (8-1) 18%
9) Mentor (8-1) vs Canton McKinley (8-1) 18%
10) Cleveland St Ignatius (8-1) vs Stow-Munroe Falls (8-1) 17%

Most likely first-round matchups in Region 2
1) Lorain (7-2) vs Toledo Whitmer (9-0) 67%
2) Dublin Coffman (7-2) vs Gahanna Lincoln (6-3) 47%
3) Dublin Coffman (7-2) vs Lewis Center Olentangy (6-3) 45%
4) Powell Olentangy Liberty (7-2) vs Dublin Jerome (6-3) 44%
5) Gahanna Lincoln (6-3) vs Lewis Center Olentangy Orange (8-1) 33%
6) Dublin Jerome (6-3) vs Lewis Center Olentangy Orange (8-1) 28%
7) Lewis Center Olentangy (6-3) vs Lewis Center Olentangy Orange (8-1) 26%
8) Lorain (7-2) vs Powell Olentangy Liberty (7-2) 21%
9) Toledo Whitmer (9-0) vs Dublin Jerome (6-3) 21%
10) Lewis Center Olentangy (6-3) vs Powell Olentangy Liberty (7-2) 18%

Most likely first-round matchups in Region 3
1) Pickerington Central (8-1) vs Clayton Northmont (7-2) 45%
2) Pickerington Central (8-1) vs Pickerington North (7-2) 42%
3) Pickerington North (7-2) vs Hilliard Bradley (9-0) 34%
4) Centerville (8-1) vs Kettering Fairmont (6-3) 32%
5) Clayton Northmont (7-2) vs Huber Heights Wayne (7-2) 30%
6) Hilliard Darby (6-3) vs Centerville (8-1) 29%
7) Reynoldsburg (6-3) vs Centerville (8-1) 25%
8) Springfield (6-3) vs Huber Heights Wayne (7-2) 24%
9) Springfield (6-3) vs Hilliard Bradley (9-0) 24%
10) Kettering Fairmont (6-3) vs Hilliard Bradley (9-0) 23%

Most likely first-round matchups in Region 4
1) Cincinnati St Xavier (8-1) vs Fairfield (5-4) 44%
2) Cincinnati Colerain (7-2) vs Fairfield (5-4) 31%
3) Cincinnati Sycamore (7-2) vs Mason (7-2) 30%
4) Cincinnati Sycamore (7-2) vs Milford (8-1) 28%
5) Cincinnati Archbishop Moeller (4-5) vs Cincinnati St Xavier (8-1) 26%
6) Cincinnati Elder (6-3) vs Milford (8-1) 20%
7) Cincinnati Elder (6-3) vs Mason (7-2) 19%
8) Cincinnati Colerain (7-2) vs Cincinnati Elder (6-3) 17%
9) Mason (7-2) vs Milford (8-1) 15%
10) Cincinnati Elder (6-3) vs Cincinnati St Xavier (8-1) 13%

Most likely first-round matchups in Region 5
1) Lyndhurst Brush (7-2) vs Hudson (7-2) 46%
2) Garfield Heights (4-5) vs Akron Archbishop Hoban (8-1) 37%
3) Bedford (8-1) vs Cleveland Benedictine (6-3) 36%
4) Akron Archbishop Hoban (8-1) vs Mayfield (5-4) 33%
5) Barberton (9-0) vs Cleveland Benedictine (6-3) 28%
6) Eastlake North (5-4) vs Akron Archbishop Hoban (8-1) 28%
7) Eastlake North (5-4) vs Barberton (9-0) 27%
8) Bedford (8-1) vs Lyndhurst Brush (7-2) 24%
9) Bedford (8-1) vs Eastlake North (5-4) 24%
10) Hudson (7-2) vs Cleveland Benedictine (6-3) 19%

Most likely first-round matchups in Region 6
1) Wadsworth (9-0) vs Sylvania Northview (7-2) 39%
2) Grafton Midview (7-2) vs Medina Highland (8-1) 38%
3) Medina Highland (8-1) vs Whitehouse Anthony Wayne (8-1) 36%
4) Olmsted Falls (8-1) vs Whitehouse Anthony Wayne (8-1) 32%
5) Olmsted Falls (8-1) vs Grafton Midview (7-2) 31%
6) Olmsted Falls (8-1) vs Sylvania Northview (7-2) 28%
7) Fremont Ross (5-4) vs Avon (9-0) 28%
8) Holland Springfield (6-3) vs Avon (9-0) 23%
9) Wadsworth (9-0) vs Grafton Midview (7-2) 23%
10) Wadsworth (9-0) vs Whitehouse Anthony Wayne (8-1) 23%

Most likely first-round matchups in Region 7
1) Massillon Washington (6-3) vs New Albany (5-4) 31%
2) Columbus Walnut Ridge (8-0) vs New Albany (5-4) 24%
3) Columbus Mifflin (8-1) vs Whitehall-Yearling (6-3) 24%
4) Youngstown Boardman (5-4) vs Massillon Washington (6-3) 22%
5) Youngstown Boardman (5-4) vs Columbus Walnut Ridge (8-0) 21%
6) Ashland (8-1) vs New Albany (5-4) 21%
7) Youngstown Boardman (5-4) vs Ashland (8-1) 17%
8) Columbus Walnut Ridge (8-0) vs Whitehall-Yearling (6-3) 16%
9) Dublin Scioto (5-4) vs Columbus Mifflin (8-1) 13%
10) Columbus Walnut Ridge (8-0) vs Canal Winchester (5-4) 13%

Most likely first-round matchups in Region 8
1) Sidney (8-1) vs Dayton Belmont (9-0) 92%
2) Troy (7-2) vs Cincinnati Anderson (8-1) 43%
3) Harrison (7-2) vs Cincinnati Anderson (8-1) 36%
4) Harrison (7-2) vs Cincinnati Winton Woods (8-1) 32%
5) Cincinnati La Salle (7-2) vs Trenton Edgewood (7-2) 28%
6) Troy (7-2) vs Cincinnati Winton Woods (8-1) 25%
7) Cincinnati La Salle (7-2) vs Harrison (7-2) 24%
8) Cincinnati La Salle (7-2) vs Chillicothe (7-2) 21%
9) Cincinnati Winton Woods (8-1) vs Chillicothe (7-2) 19%
10) Cincinnati La Salle (7-2) vs Troy (7-2) 18%

Most likely first-round matchups in Region 9
1) Aurora (5-4) vs Medina Buckeye (9-0) 24%
2) Tallmadge (6-3) vs Medina Buckeye (9-0) 21%
3) Canfield (9-0) vs Aurora (5-4) 21%
4) Chagrin Falls Kenston (7-2) vs Medina Buckeye (9-0) 19%
5) Chagrin Falls Kenston (7-2) vs Peninsula Woodridge (8-1) 19%
6) Akron St Vincent-St Mary (6-3) vs Peninsula Woodridge (8-1) 18%
7) Chagrin Falls Kenston (7-2) vs Canfield (9-0) 16%
8) Tallmadge (6-3) vs Canfield (9-0) 16%
9) Tallmadge (6-3) vs Peninsula Woodridge (8-1) 16%
10) Akron East (7-2) vs Canfield (9-0) 15%

Most likely first-round matchups in Region 10
1) Cleveland Glenville (6-3) vs Toledo Central Catholic (8-1) 53%
2) Bay Village Bay (9-0) vs Hunting Valley University School (7-2) 43%
3) Sandusky (9-0) vs Bay Village Bay (9-0) 35%
4) Mansfield (7-2) vs Toledo Central Catholic (8-1) 33%
5) Hunting Valley University School (7-2) vs Clyde (8-1) 31%
6) Sandusky (9-0) vs Clyde (8-1) 30%
7) Mansfield (7-2) vs Parma Padua Franciscan (8-1) 29%
8) Cleveland Glenville (6-3) vs Parma Padua Franciscan (8-1) 27%
9) Parma Padua Franciscan (8-1) vs Sandusky (9-0) 26%
10) Mansfield (7-2) vs Clyde (8-1) 23%

Most likely first-round matchups in Region 11
1) Bellefontaine (8-1) vs Granville (7-2) 43%
2) Columbus Marion-Franklin (7-2) vs Dresden Tri-Valley (8-1) 31%
3) Columbus Independence (7-1) vs Columbus Marion-Franklin (7-2) 27%
4) New Philadelphia (8-1) vs Columbus Bishop Hartley (8-1) 23%
5) Dresden Tri-Valley (8-1) vs New Philadelphia (8-1) 22%
6) Jackson (8-1) vs Columbus Bishop Hartley (8-1) 21%
7) Jackson (8-1) vs Bellefontaine (8-1) 20%
8) Columbus Marion-Franklin (7-2) vs New Philadelphia (8-1) 19%
9) Granville (7-2) vs Columbus Bishop Hartley (8-1) 18%
10) Dresden Tri-Valley (8-1) vs Jackson (8-1) 17%

Most likely first-round matchups in Region 12
1) Dayton Chaminade Julienne (7-2) vs Kettering Archbishop Alter (8-1) 54%
2) Dayton Dunbar (6-3) vs Franklin (7-2) 43%
3) Trotwood-Madison (9-0) vs Elida (7-2) 33%
4) Wapakoneta (6-3) vs Franklin (7-2) 24%
5) Elida (7-2) vs Goshen (9-0) 22%
6) Celina (6-3) vs Trotwood-Madison (9-0) 16%
7) Trotwood-Madison (9-0) vs Dayton Chaminade Julienne (7-2) 15%
8) Dayton Dunbar (6-3) vs Kettering Archbishop Alter (8-1) 14%
9) Goshen (9-0) vs New Richmond (7-2) 14%
10) Trotwood-Madison (9-0) vs Cincinnati Archbishop McNicholas (5-4) 13%

Most likely first-round matchups in Region 13
1) Poland Seminary (8-1) vs Girard (9-0) 43%
2) Salem (6-3) vs Steubenville (9-0) 32%
3) Struthers (7-2) vs Perry (9-0) 29%
4) Cortland Lakeview (8-1) vs Girard (9-0) 28%
5) Canton South (6-3) vs Steubenville (9-0) 25%
6) Canton South (6-3) vs Perry (9-0) 22%
7) Cortland Lakeview (8-1) vs Struthers (7-2) 21%
8) Poland Seminary (8-1) vs Youngstown Cardinal Mooney (5-4) 20%
9) Struthers (7-2) vs Girard (9-0) 18%
10) Cortland Lakeview (8-1) vs Youngstown Cardinal Mooney (5-4) 18%

Most likely first-round matchups in Region 14
1) Pepper Pike Orange (7-2) vs Marengo Highland (8-1) 66%
2) Oberlin Firelands (7-2) vs Bellville Clear Fork (9-0) 55%
3) Shelby (9-0) vs Lorain Clearview (8-1) 44%
4) Shelby (9-0) vs Wauseon (7-2) 43%
5) St Marys Memorial (8-1) vs Wauseon (7-2) 37%
6) St Marys Memorial (8-1) vs Lorain Clearview (8-1) 35%
7) Bellville Clear Fork (9-0) vs Lorain Clearview (8-1) 16%
8) Bellevue (6-3) vs Marengo Highland (8-1) 11%
9) Bryan (5-4) vs Bellville Clear Fork (9-0) 11%
10) Pepper Pike Orange (7-2) vs St Marys Memorial (8-1) 10%

Most likely first-round matchups in Region 15
1) New Concord John Glenn (7-2) vs Bloom-Carroll (7-2) 69%
2) Gnadenhutten Indian Valley (9-0) vs Byesville Meadowbrook (7-2) 45%
3) Duncan Falls Philo (6-3) vs St Clairsville (7-2) 38%
4) Newark Licking Valley (9-0) vs Chillicothe Unioto (7-2) 33%
5) Duncan Falls Philo (6-3) vs Newark Licking Valley (9-0) 31%
6) Byesville Meadowbrook (7-2) vs St Clairsville (7-2) 27%
7) New Concord John Glenn (7-2) vs Uhrichsville Claymont (8-1) 26%
8) Gnadenhutten Indian Valley (9-0) vs Bloom-Carroll (7-2) 26%
9) Chillicothe Unioto (7-2) vs St Clairsville (7-2) 26%
10) Newark Licking Valley (9-0) vs Byesville Meadowbrook (7-2) 19%

Most likely first-round matchups in Region 16
1) Germantown Valley View (9-0) vs Waverly (6-3) 99%
2) Cincinnati Indian Hill (8-1) vs Cincinnati Wyoming (9-0) 51%
3) Cincinnati Taft (7-2) vs Plain City Jonathan Alder (7-2) 40%
4) Clarksville Clinton-Massie (8-1) vs London (8-1) 38%
5) Clarksville Clinton-Massie (8-1) vs Plain City Jonathan Alder (7-2) 37%
6) Cincinnati Taft (7-2) vs Cincinnati Indian Hill (8-1) 31%
7) Cincinnati Wyoming (9-0) vs London (8-1) 29%
8) Cincinnati Taft (7-2) vs London (8-1) 20%
9) Cincinnati Wyoming (9-0) vs Clarksville Clinton-Massie (8-1) 15%
10) Cincinnati Indian Hill (8-1) vs Plain City Jonathan Alder (7-2) 10%

Most likely first-round matchups in Region 17
1) Wickliffe (6-3) vs Orwell Grand Valley (9-0) 52%
2) Columbiana Crestview (5-4) vs Canfield South Range (9-0) 41%
3) Garrettsville Garfield (4-4) vs Canfield South Range (9-0) 39%
4) Navarre Fairless (7-2) vs Akron Manchester (7-2) 37%
5) Akron Manchester (7-2) vs Sullivan Black River (8-1) 32%
6) Sullivan Black River (8-1) vs Gates Mills Gilmour Academy (6-3) 27%
7) Navarre Fairless (7-2) vs Gates Mills Gilmour Academy (6-3) 26%
8) Sullivan Black River (8-1) vs Wickliffe (6-3) 21%
9) Wickliffe (6-3) vs Gates Mills Gilmour Academy (6-3) 21%
10) Navarre Fairless (7-2) vs Orwell Grand Valley (9-0) 19%

Most likely first-round matchups in Region 18
1) Milan Edison (7-2) vs Tontogany Otsego (7-2) 93%
2) Pemberville Eastwood (9-0) vs Liberty Center (6-3) 43%
3) Lewistown Indian Lake (6-3) vs Marion Pleasant (7-1) 38%
4) Genoa Area (7-2) vs Archbold (8-1) 36%
5) Genoa Area (7-2) vs Marion Pleasant (7-1) 35%
6) Archbold (8-1) vs Liberty Center (6-3) 29%
7) Lewistown Indian Lake (6-3) vs Pemberville Eastwood (9-0) 23%
8) Lewistown Indian Lake (6-3) vs Archbold (8-1) 19%
9) Genoa Area (7-2) vs Pemberville Eastwood (9-0) 18%
10) Huron (5-4) vs Archbold (8-1) 9%

Most likely first-round matchups in Region 19
1) Belmont Union Local (7-2) vs Gahanna Columbus Academy (7-2) 75%
2) Martins Ferry (6-3) vs Johnstown-Monroe (7-2) 48%
3) Oak Hill (7-2) vs West Portsmouth Portsmouth West (9-0) 47%
4) Columbus Bishop Ready (6-3) vs West Portsmouth Portsmouth West (9-0) 34%
5) Columbus Bishop Ready (6-3) vs Wheelersburg (9-0) 32%
6) Oak Hill (7-2) vs Wheelersburg (9-0) 28%
7) Columbus Bishop Ready (6-3) vs Johnstown-Monroe (7-2) 25%
8) Martins Ferry (6-3) vs Wheelersburg (9-0) 24%
9) Johnstown-Monroe (7-2) vs Oak Hill (7-2) 22%
10) Gahanna Columbus Academy (7-2) vs Wheelersburg (9-0) 16%

Most likely first-round matchups in Region 20
1) Casstown Miami East (8-1) vs Reading (6-3) 40%
2) Middletown Madison (7-2) vs West Jefferson (8-0) 28%
3) Anna (7-2) vs Casstown Miami East (8-1) 27%
4) Bethel-Tate (9-0) vs Anna (7-2) 25%
5) Jamestown Greeneview (9-0) vs West Jefferson (8-0) 25%
6) Middletown Madison (7-2) vs Cincinnati Hills Christian Academy (6-2) 25%
7) Jamestown Greeneview (9-0) vs Cincinnati Hills Christian Academy (6-2) 24%
8) Bethel-Tate (9-0) vs Reading (6-3) 22%
9) Bethel-Tate (9-0) vs Jamestown Greeneview (9-0) 20%
10) Anna (7-2) vs Cincinnati Hills Christian Academy (6-2) 18%

Most likely first-round matchups in Region 21
1) Creston Norwayne (8-1) vs Berlin Center Western Reserve (7-2) 80%
2) East Palestine (7-2) vs Kirtland (9-0) 29%
3) Columbiana (7-2) vs Mogadore (8-0) 25%
4) Kirtland (9-0) vs Columbiana (7-2) 25%
5) Columbia Station Columbia (5-4) vs Mogadore (8-0) 22%
6) Mogadore (8-0) vs New Middletown Springfield (6-3) 22%
7) Rootstown (9-0) vs Columbiana (7-2) 20%
8) East Palestine (7-2) vs Rootstown (9-0) 20%
9) Creston Norwayne (8-1) vs Columbiana (7-2) 17%
10) Rootstown (9-0) vs Columbia Station Columbia (5-4) 15%

Most likely first-round matchups in Region 22
1) Findlay Liberty-Benton (8-1) vs Ada (6-3) 34%
2) Ashland Crestview (6-3) vs Bucyrus Wynford (7-2) 33%
3) Gibsonburg (8-1) vs Hicksville (7-2) 29%
4) Gibsonburg (8-1) vs Attica Seneca East (7-1) 26%
5) Findlay Liberty-Benton (8-1) vs Carey (7-2) 25%
6) Bucyrus Wynford (7-2) vs Ada (6-3) 24%
7) Gibsonburg (8-1) vs Carey (7-2) 23%
8) Hicksville (7-2) vs Attica Seneca East (7-1) 22%
9) Ashland Crestview (6-3) vs Findlay Liberty-Benton (8-1) 21%
10) Hicksville (7-2) vs Jeromesville Hillsdale (6-3) 20%

Most likely first-round matchups in Region 23
1) Chillicothe Southeastern (9-0) vs Sarahsville Shenandoah (7-2) 38%
2) Beverly Fort Frye (8-1) vs Shadyside (7-2) 37%
3) Nelsonville-York (9-0) vs Sarahsville Shenandoah (7-2) 35%
4) Nelsonville-York (9-0) vs Steubenville Catholic Central (7-2) 35%
5) Chillicothe Southeastern (9-0) vs Galion Northmor (7-2) 29%
6) Coal Grove Dawson-Bryant (8-1) vs Shadyside (7-2) 27%
7) Nelsonville-York (9-0) vs Galion Northmor (7-2) 23%
8) Beverly Fort Frye (8-1) vs Coal Grove Dawson-Bryant (8-1) 22%
9) Shadyside (7-2) vs Steubenville Catholic Central (7-2) 20%
10) Coal Grove Dawson-Bryant (8-1) vs Galion Northmor (7-2) 19%

Most likely first-round matchups in Region 24
1) Spencerville (7-2) vs Tipp City Bethel (8-1) 74%
2) Coldwater (7-2) vs Mechanicsburg (7-2) 57%
3) Maria Stein Marion Local (9-0) vs Miamisburg Dayton Christian (8-1) 43%
4) Lima Central Catholic (8-1) vs Miamisburg Dayton Christian (8-1) 40%
5) Lima Central Catholic (8-1) vs St Henry (6-3) 29%
6) Maria Stein Marion Local (9-0) vs St Henry (6-3) 29%
7) Lima Central Catholic (8-1) vs Fort Recovery (5-4) 18%
8) Maria Stein Marion Local (9-0) vs Fort Recovery (5-4) 15%
9) Coldwater (7-2) vs Miamisburg Dayton Christian (8-1) 14%
10) Coldwater (7-2) vs Tipp City Bethel (8-1) 13%

Most likely first-round matchups in Region 25
1) Lisbon David Anderson (6-3) vs Windham (7-2) 78%
2) East Canton (7-2) vs Youngstown Valley Christian School (4-5) 61%
3) Cuyahoga Heights (7-1) vs Warren John F Kennedy (3-6) 50%
4) Dalton (9-0) vs Toronto (4-5) 35%
5) Dalton (9-0) vs Malvern (4-5) 30%
6) Lisbon David Anderson (6-3) vs Youngstown Valley Christian School (4-5) 20%
7) East Canton (7-2) vs Warren John F Kennedy (3-6) 20%
8) Cuyahoga Heights (7-1) vs Youngstown Valley Christian School (4-5) 18%
9) Dalton (9-0) vs Warren John F Kennedy (3-6) 18%
10) Cuyahoga Heights (7-1) vs Malvern (4-5) 13%

Most likely first-round matchups in Region 26
1) Tiffin Calvert (6-3) vs Pandora-Gilboa (7-2) 39%
2) Norwalk St Paul (9-0) vs Haviland Wayne Trace (6-3) 36%
3) Leipsic (7-2) vs Pandora-Gilboa (7-2) 35%
4) Tiffin Calvert (6-3) vs Edgerton (7-2) 34%
5) Sycamore Mohawk (7-2) vs McComb (8-1) 34%
6) Haviland Wayne Trace (6-3) vs McComb (8-1) 30%
7) Edgerton (7-2) vs Leipsic (7-2) 28%
8) Sycamore Mohawk (7-2) vs Norwalk St Paul (9-0) 27%
9) Sycamore Mohawk (7-2) vs Edgerton (7-2) 18%
10) Norwalk St Paul (9-0) vs Leipsic (7-2) 18%

Most likely first-round matchups in Region 27
1) Danville (8-1) vs Portsmouth Sciotoville Community (7-2) 60%
2) Glouster Trimble (7-2) vs Canal Winchester Harvest Prep (8-1) 48%
3) Glouster Trimble (7-2) vs Lucas (7-2) 41%
4) Hannibal River (5-4) vs Waterford (8-1) 36%
5) Hannibal River (5-4) vs Canal Winchester Harvest Prep (8-1) 31%
6) Waterford (8-1) vs Zanesville Bishop Rosecrans (7-2) 31%
7) Hannibal River (5-4) vs Lucas (7-2) 27%
8) Waterford (8-1) vs Portsmouth Sciotoville Community (7-2) 22%
9) Lucas (7-2) vs Zanesville Bishop Rosecrans (7-2) 19%
10) Corning Miller (6-3) vs Danville (8-1) 18%

Most likely first-round matchups in Region 28
1) Convoy Crestview (8-1) vs Ansonia (5-4) 62%
2) Lima Perry (5-4) vs Sidney Lehman Catholic (8-1) 59%
3) De Graff Riverside (6-3) vs Fort Loramie (7-2) 46%
4) Delphos St John's (5-4) vs Minster (5-4) 43%
5) Ansonia (5-4) vs Sidney Lehman Catholic (8-1) 31%
6) Delphos St John's (5-4) vs Fort Loramie (7-2) 27%
7) De Graff Riverside (6-3) vs Minster (5-4) 27%
8) Fort Loramie (7-2) vs Minster (5-4) 25%
9) Delphos St John's (5-4) vs De Graff Riverside (6-3) 25%
10) Convoy Crestview (8-1) vs Lima Perry (5-4) 22%